Rachunki za energię są coraz wyższe? Przyczyną stale rosnących opłat wbrew pozorom wcale nie musi być zwiększone zużycie energii! W zdecydowanej większości przypadków głównym winowajcą jest niedostateczne ocieplenie budynku, które prowadzi do znacznie szybszego wychładzania się domu, a także zwiększeniem emisji CO2 to atmosfery.
Program "Czyste Powietrze" jest programem, który ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla działań zmniejszających emisję zanieczyszczeń i zwiększających efektywność energetyczną budynków. Jednym z kluczowych etapów uzyskania dofinansowania z programu jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwala na dokładne określenie potencjału termomodernizacyjnego budynku oraz zgodności jego parametrów technicznych z wymogami programu.
Energia słoneczna już na dobre zagościła na dachach polskich domów, firm i gospodarstw rolnych. Fotowoltaika, która jeszcze kilka lat temu była nowinką technologiczną dostępną dla nielicznych, dziś jest jedną z najczęściej wybieranych form inwestycji w OZE.
Nowy regulamin programu Czyste Powietrze wprowadza wiele zmian. Jedną z istotniejszych są zmiany dotyczące AUDYTU ENERGETYCZNEGO.
W dniu 31 marca 2025 r. ma ruszyć nabór wniosków do programu Czyste Powietrze. Na stronie programu pojawił się długo wyczekiwany regulamin. Czy program Czyste Powietrze w 2025 roku spełni pokładane w nim oczekiwania?
Program „Czyste Powietrze” jest aktualnie jednym z najpopularniejszych i największych programów dotacyjnych w Polsce. Przez 6 lat jego funkcjonowania złożono ponad milion wniosków na łączną kwotę przeszło 38 miliardów złotych. Z tej kwoty 29 miliarda złotych zostało zakontraktowane i trafi lub trafiło na termomodernizację budynków, wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz montaż przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Beneficjentami są przede wszystkim osoby prywatne, będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych domów.
Dzisiaj, tj. 31.03.2025 r. rusza nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. NFOŚiGW utrzymuje, że dzięki reformie program ukierunkowano na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne, uszczelniono zasady dofinansowań, wzmocniono rolę gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów.
Jak zapowiedział NFOŚiGW 31 marca 2025 r. ruszy nabór wniosków w zawieszonym programie Czyste Powietrze. Program ma być ukierunkowany na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne. Nowe zasady programu Czyste Powietrze to m.in. uszczelnione zasady dofinansowań i wzmocniona rola gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że wszystkie wnioski złożone w programie „Czyste Powietrze” zostaną rozpatrzone. Jednocześnie, fundusz deklaruje, że program Czyste Powietrze w przyszłości będzie kontynuowany na nowych zasadach. Nowy regulamin nadal nie jest znany.