
Nowe zasady programu Czyste Powietrze
Jak zapowiedział NFOŚiGW 31 marca 2025 r. ruszy nabór wniosków w zawieszonym programie Czyste Powietrze. Program ma być ukierunkowany na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne. Nowe zasady programu Czyste Powietrze to m.in. uszczelnione zasady dofinansowań i wzmocniona rola gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawiesił program „Czyste Powietrze” po 6 latach od jego powstania. Jak twierdzi Fundusz celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie. Program „Czyste Powietrze” nadal funkcjonuje ale tylko na terenach powodziowych oraz na obsłudze wszystkich złożonych wniosków. Planowane zmiany w programie "Czyste Powietrze".

Rusza nabór na gminnych operatorów Czystego Powietrza
Od dziś gminy mogą zgłaszać się do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) na pełnienie zadań operatorów w programie Czyste Powietrze. Gminy, które podejmą się roli operatora programu, za skuteczne wsparcie każdego beneficjenta najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania dostaną dodatkowe 1700 zł.